Po priste vizën për t’u larguar nga vendi, por 52-vjeçari nga Podujeva vari veten në litar

Edhe një vetëvrasje është shënuar në Kosovë. Tash në fshatin Metehi të Komunës së Podujevës. 52-vjeçari Zahir Zeka i dha fund jetës pasditen e së martës në shtëpinë e tij. Në momentin kritik në shtëpi nuk gjendeshin as gruaja e as dy fëmijët. Trupi i pajetë i viktimës është gjetur nga familjarët. Ai është varrosur një ditë pas në varrezat e fshatit. Familjarët e Zahir Zekës i kanë thënë të enjten Gazetës Express se nuk i dinë motivet të cilat e kanë çuar atë drejtë vetëvrasjes.
Zahir Zeka, një 52-vjeçar nga Metehi i Podujevës, kishte lënë për më 22 janar termin për vizë në Ambasadën e Finlandës, pasi planifikonte që të udhëtonte bashkë me gruan dhe dy fëmijët e tij. Por, ai nuk e priti atë ditë dhe i mori jetën vetës duke u varur në litar. Ishte i martuar dhe kishte dy fëmijë, djalin, më të madhin, në klasën e nëntë, ndërsa vajzën në klasën e gjashtë.

Gazeta Express, të enjten ka qëndruar në shtëpinë e viktimës, ku ka biseduar me familjarët rreth këtij rasti tragjik.

Gjithë ditën nuk kishin dëgjuar lajm nga ai, por kur u kthyen në shtëpi ata mbetën të trishtuar kur gjetën trupin e familjarit të tij të vdekur. Zahiri kishte vendosur t’i japë fund jetës duke u varur me litar. Rreth këtij rasti, të enjten për Express ka rrëfyer nipi i tij, Dardani.

“Ai nuk ka pasuu diçka ndonjë problem. Më datë 22 kanë pas me i dorëzu vizat për në Finlandë. I ka miqtë atje. Këtu ka jetuar me fëmijë dhe me grua, djalë e vajzë ka pas me shku. Qe pesë ose gjashtë vite i ka hy në kokë një gjë. Që gjithmonë na pyeste ‘çka boni ju me shku unë. Kishte vetëm disa shenja depresioni”, thotë familjari i tashmë të ndjerit.

Ai tregon për momentin kur familja e kanë gjetur 52 vjeçarin të varur në shtëpinë e tij.

“Ne në ora 8:30 kemi shkuar në shtëpi dhe e kemi gjetur të vdekur. Me litar ia ka marrë jetën vetes. Dy fëmijë i ka, njërin në klasën e nëntë, tjetri në klasën e gjashtë. Kushtet në familje nuk i kanë pasur të këqija. Për herë të fundit me të jam parë atë ditë që e ka kryer aktin”, ka shpjeguar tutje Dardani, nipi i të ndjerit.

Për rastin kanë folur edhe zyrtarët e policisë nga rajoni i Podujevës. Komandanti i Stacionit Policor të Podujevës, Bekim Bislimi, tha se rasti po cilësohet si vdekje e dyshimtë.

“Dje kemi pranuar informatën nga dëshmitarët për një rast vdekjeje rreth orës 21:20 në fshatin Metehi të komunës së Podujevës. Në vendin e ngjarjes kanë dalë të gjitha njësitë e nevojshme policore, si dhe ekipi mjekësor, të cilët kanë konstatuar vdekjen e tij”, tha Bislimi për Express.

Komandanti i Policisë së Podujevës gjithashtu njoftoi se, në konsultim me prokurorin e rastit, trupi i viktimës është dërguar për obduksion.gazetaexxpres

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *