“Nuk dua dhurata, mjafton të shërohem”, rrëfimi prekës i vogëlushes që lufton me leuceminë

Jeta e një vogëlusheje ndryshoi drastikisht pasi u diagnostikua me me leucemi.

Ndërkohë që fëmijët e tjerë festojnë ditët e ndërrimit të viteve, prej 2 muajsh Era Kabila ndodhet në pavionin e Onko-Hematologjisë, duke u kuruar.

Me kurajon e saj të pazakontë 12 vjeçarja jo vetëm që po lufton si me trimëri ndaj sëmundjes por edhe është përpjekur t’ia lehtësojë sadopak dhimbjen prindërve.

Për momentin unë dua vetëm që të shërohem dhe nuk kërkoj ndonjë dhuratë, vetëm të jem mirë dhe që të gjithë fëmijët e tjerë që janë sëmurë të shërohen sa më shpejt.

Një ditë, ishte ai momenti kur do prisnim flokët, se duheshin prerë. Terapia bën punën e vet dhe e kuptuam tashmë, e nuk ishte ajo një problem shumë i madh, që obobo humbëm flokët.
Të dija një mami shumë të fortë, mi jep ato gërshërë se do t’i pres vetë. E kupton që këto flokë nuk bëjnë më, mami.

I hoqëm flokët, kërkova një paruke që asaj i pëlqeu , ndjehet mirë me to dhe hera herës nuk e kuptojmë që Era nuk ka flokë”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *